AES

Uznawanie ogierów

AES – księga legend

AES szczyci się historią wyszukiwania talentów wśród młodych koni. Była pierwszą księgą stadną, która licencjonowała niektóre z dzisiejszych absolutnych legend, takich jak Big Star czy Painted Black. AES jest dumna z systemu oceniania, który nagradza jakość i został zaprojektowany z myślą o dobrostanie koni.

Filozofią AES jest współpraca z hodowcami i jeźdźcami, co gwarantuje, że nasze programy hodowlane są odpowiednie dla tego sportu. Na całym świecie, licencję księgi uzyskało dotąd 550 ogierów, ponad 400 uzyskało licencje Approved i Licensed, a ponad 150 REGISTERED. Szczególną dumą są Ogiery Elitarne, to wyróżnienie przyznawane za wybitne wyniki w sporcie.

RODZAJE PRZYZNAWANYCH LICENCJI

Ogiery licencjonowane przez Anglo European Studbook mogą otrzymać jeden z czterech rodzajów licencji, zależnie od wieku, umiejętności, poziomu współzawodnictwa, ilości potomstwa i poziomu rywalizacji potomstwa.

Wszystkie licencje, niezależnie od nadanego poziomu są dożywotnie!

Poziom 1

„REGISTERED”

Jest to podstawowy poziom uznania i wiele młodych ogierów poddawanych pierwszej ocenie weszłoby na ten poziom, gdyby uzyskały odpowiednią ocenę. Tutuł „Register” przyznawany jest ogierom, które dobrze rokują na przyszłość, ale nie są jeszcze na tyle dojrzałe, aby pokazać swojepełne możliwości.

Ogiery z taką licencją mogą pokryć do 10 klaczy rocznie (klaczy należących do właścicela ogiera).

Zachęca się do ponownego zaprezentowania ogierów, którym przyznano tytuł „Registered” na późniejszym etapie, tak aby oceniający mogli ocenić ich postępy i w razie potrzeby uznać je na wyższym poziomie.

Poziom 2

„LICENSED”

Na tym poziomie uznawane są ogiery młode, które nie uzyskały jeszcze wyników w sporcie, ale już wykazują dużą dojrzałość i talent sportowy.

Ogiery z tytułem „Licensed” mogą pokryć do 30 klaczy rocznie.

Ogiery, którym przyznano tytuł „Licensed”, mogą być przedstawione ponownie celem uzyskania licencji „Approved”

Poziom 3

„APPROVED”

Tytuł ten przyznawany jest ogierom, które sprawdziły się w sporcie i / lub w hodowli. Tytuł „Approved” jest przyznawany na podstawie następujących kryteriów:
- wyniki sportowe
- jakość potomstwa
- prezentacja pod siodłem

O przyznaniu tytułu „Approved” decydują sędziowie.
Ogiery z tytułem „Approved” mogą kryć nieograniczoną liczbę klaczy.

Poziom 4

„ELITE”

Ogiery otrzymują tytuł „Elite” na podstawie oceny sędziów i udowodnionych sukcesów w zawodach i / lub potomstwie na poziomie Grand Prix (lub równoważnym).

Ogiery niezdolne do podróżowania mogą zostać przedstawione na wstępnej ocenie prywatnej, jeśli nie ma innej odpowiedniej opcji. Właściciele ogierów uznanych prywatnie są zachęcani do przedstawienia ogiera podczas oficjalnego uznawania przy najbliższej możliwej okazji. Tytuł „Approved” ogier może uzyskać tylko wtedy, gdy zostanie przedstawiony przed komisją. Licencja ogiera jest stale weryfikowana na podstawie wyników, osiągnięć i jakości potomstwa. Ogiery mogą zostać zdegradowane lub awansowane, jeśli sędziowie uznają to za stosowne.

Uznawanie ogiera dla księgi Anglo European Studbook

Aby ogier mógł być licencjonowany przez AES, musi przejść 5-stopniową weryfikację.

Licencje ogierów odbywają się zazwyczaj wczesną wiosną i późną jesienią każdego roku. Organizujemy je w Wielkiej Brytanii, Holandii, Francji, Niemczech, Irlandii, Ameryce Północnej, Polsce i we Włoszech. W USA coroczne oceny odbywają się na przełomie lutego i marca, w sezonie, Wellington na Florydzie, „zimowej stolicy sportów jeździeckich” Ameryki Północnej. Daty są publikowane na stronie AES ponad 1 miesiąc przed wydarzeniem.

Jeśli chcą Państwo zapytać o najbliższą klasyfikację ogierów w Państwa okolicy, nie wahajcie się skontaktować z biurem lub zadzwonić do przedstawicielki AES Polska Joanny Rosickiej Tyszko pod numer 048516005225.


Właścicel każdego przystępujacego do uznania ogiera powinien podać następujące informacje:

 • paszport, w tym pełny potwierdzony rodowód (dopuszcza się fotografię lub kserokopię, jeżeli sędziom przedstawiono oryginał),
 • wyniki z zawodów, jeśli są dostępne.
W dniu uznania należy posiadać paszport i przedstawić go jednemu z przedstawicieli Anglo Europejskiej Księgi Stadnej. Należy pamiętać, że dokładne terminy uznania różnią się w zależności od liczby zgłoszeń i typów prezentowanych ogierów.

Każde uznanie ogierów będzie zawierało następujące elementy:

 • Stęp, kłus i postój na twardym podłożu, aby ocenić budowę, poprawność i solidność ogiera i dokonać oceny liniowej. Ocena liniowa jest dostępna do wglądu 
 • Prezentacja luzem w kłusie i galopie
 • Według wieku i dyscypliny:
  • prezentacja skoków luzem ( prezentacja w korytarzu)
  • prezentacja pod siodłem
  • prezentacja skoków pod jeźdźcem
  • prezentacja ujeżdżenia
Skoki luzem odbywają się w korytarzu, a wysokość przeszkód jest dostosowywana do wieku ogierów. Korytarz składa się z trzech przeszkód. Zaprezentowane luzem mogą być 3 i 4-letnie ogiery skokowe oraz 3-letnie ogiery ujeżdżeniowe. Ogiery starsze są prezentowane adekwatnie do wieku i poziomu wyszkolenia.
Możliwe jest również przedstawienie ogierów starszych, po karierze. W takim wypadku ogier jest oceniany na płycie, a właściciel jest zobowiązany do przedstawienia wyników sportowych.

Ogłoszenie wyników

Wyniki są ogłaszane po zakończeniu prezentacji. Sędziowie tworzą arkusze oceny liniowej, dostępne dla każdego ogiera, zawierające szczegółowe informacje na temat budowy, chodu i techniki. Arkusze oceny liniowej są dostępne na stronie https://angloeuropeanstudbook.co.uk wystarczy w wyszukiwarkę wpisać imię ogiera.

Jeśli Państwa ogier został uznany i zostanie wpisany Anglo Europejskiej Księgi Stadnej, po pokazie otrzymają Państwo fakturę za rejestrację ogiera i badanie DNA (1300 EURO), po wniesienu opłat otrzymają Państwo list powitalny, świadectwo uznania, zaświadczenia oraz naklejkę klasyfikacyjną do paszportu. Zostaną Państwo również poproszeni o dostarczenie niezbędnych prześwietleń rentgenowskich (w ciągu miesiąca od uznania).

Koszty udziału w AES Stallion Grading Poland 2024

 • Opłata organizacyjna 600 zł
 • Opłata za ocenę ogiera przez komisję AES 246 euro (opłata bezzwrotna, musi zostać uiszczona przed prezentacją ogiera)
 • Opłata za licencję 1000 euro + 23% VAT (dotyczy wyłącznie ogierów, które uzyskają licencję)

Od każdego zarejestrowanego ogiera wymagane są roczne składki płatne na początku każdego roku. Każdego roku, po dokonaniu płatności otrzymają Państwo certyfikat uznania i certyfikaty krycia. Jeśli Państwa ogier został sprzedany lub wykastrowany, prosimy o przekazanie nam tych informacji.