Każda ocena, czy to ogiera, klaczy, młodego konia czy źrebaka, składa się z szeregu kroków, które pozwalają AES na przedstawienie szczegółowego profilu Państwa konia:
1.1 Ocena na twardej powierzchni
Ocena konia zawsze odbywa się na twardym podłożu. Dzieje się tak, ponieważ pozwala to przyjrzeć się szczegółom, które mogą być trudne do zobaczenia na miękkiej powierzchni. Bezbłędność i solidność to fundamenty misji Anglo European Studbook polegającej na promowaniu hodowli koni odnoszących sukcesy.
1.1.1. Ocena postawy
Zostaną Państwo poproszeni o ustawienie konia bokiem, aby sędziowie mogli go dokładnie obejrzeć. Sędziowie zaczną chodzić wokół konia. W ten sposób sędziowie mogą dokonać oceny nóg z boku, a także z przodu i z tyłu. Czasem sędziowie proszą o przesunięcie konia o krok do przodu lub do tyłu. Sędziowie sprawdzą kąty kończyn, a także symetrię między lewą a prawą stroną. Są to ważne wskaźniki zdrowia i zdolności konia do funkcjonowania w sporcie.
1.1.2. Ocena eksterieru (pokroju)
Kiedy sędziowie skończą oglądać kończyny, przejdą do oceny górnej linii konia, od głowy aż do ogona. (czasami ten krok jest wykonywany później na miękkim podłożu, ale zasady pozostają takie same). Poszukiwany jest koń o harmonijnej budowie, który posiada ‘wszystko na swoim miejscu’. Taki koń będzie przyjemny w jeździe i będzie posiadał większe szanse na odniesienie sukcesów sportowych.
1.1.3. Ocena poprawności chodów (stęp i kłus)
Następnie zostaną Państwo poproszeni o odprowadzenie konia na dystans kilku metrów (w prostej linii) od sędziów i przyprowadzenie konia z powrotem, a następnie powtórzenie tego samamego w kłusie. Czasami sędziowie mogą poprosić Państwa o powtórzenie tego zadania (powtórna ocena może wynikać np. z powodu spłoszenia się konia). Osoby oceniające będą chciały dać koniowi szansę na prezentację z jak najlepszej strony. Na tym etapie osoby oceniające zwrócą szczególną uwagę na to jak koń ustawia kończyny. Przednie i tylne nogi oglądane będą osobno. Sędziowie poszukują postawy gdzie przednie kopyta są całkowicie proste (nie są skierowane ani do wewnątrz ani do zewnątrz).
1.1.4. Przygotowanie konia do prezentacji
Sędziowie, dzięki swojemu szerokiemu doświadczeniu, mogą dostrzec pewne rzeczy i wesprzeć Państwa swoją wiedzą. Na przykład duży wpływ na poprawność ruchu mogą mieć np. prawidłowe okucie. Sędziowie mogą udzielić konstruktywnych i przydatnych informacji zwrotnych, jeśli uważają, że może to pomóc poprawić perspektywy konia w sporcie. Wyrażą swoje uznanie dla Państwa pracy również w sytuacji gdy widzą dobrze prowadzonego konia.
1.2 Ocena ruchu
Na tym etapie sędziowie poproszą Państwa o przejście na miękką powierzchnię, aby pokazać ruch konia. Dokładny format tej oceny będzie się nieco różnić w zależności od wieku konia i jego uwarunkowań. Dla sędziów niezwylke ważne jest, aby każdy koń dostał szansę do jak najlepszej prezentacji, dlatego nigdy nie śpieszą się z tą częścią oceny i dopuszczają różne formaty prezentacji, które są odpowiednie dla danego konia. Może to być mieszanka ruchu w ręku i luźnego ruchu na arenie dla klaczy hodowlanych i źrebiąt, ruchu na lonży dla młodych koni oraz ruchu pod siodłem dla starszych, zajeżdżonych koni. Kiedy rezerwują Państwo uznanie lub premiowanie w AES, mogą Państwo omówić, który format będzie najbardziej odpowiedni dla Państwa konia i jak mogą się Państwo do niego przygotować. Jeśli prezentują Państwo konia pod siodłem, sędziowie poproszą o wykonanie określonego ruchu (na przykład wyciągnięty galop na długiej ścianie lub po przekątnej). Sędziowie będą chcieli zobaczyć każdy chód zebrany i wyciągnięty (adekwatnie do wieku konia) w celu oceny równowagi i elastyczności konia. Obserwowanie ruchu konia może dostarczyć dodatkowch informacji do oceny eksterierowej, więc sędziowie czasami wracają do profilu budowy, aby zanotować swoje obserwacje z drugiego etapu oceny.
1.2.1 Stęp
Dość często sędziowie będą patrzeć na stęp jako ostatni, ponieważ wiele koni chodzi lepiej, gdy miały okazję rozluźnić się w kłusie i galopie (sędziowie mogą poprosić o powtórzenie stępu pod koniec oceny). W stępie sędziowie szukają ruchu aktywnego i zaangażowanego, o prawidłowym rytmie i luźnej linii grzbietu. Pożądana jest postawa, gdy koń używa w stępie całego ciała i stawia długie, pewne kroki z dużym zasięgiem łopatki i dużym wykrokiem z tyłu. Idealny stęp byłby dłuższy niż przeciętnie, ale nie w całkowitej skrajności, ponieważ ważne jest nie tylko wyciągnięcie, ale także zebranie w stępie (niezwykle potrzebne w pracy ujeżdżeniowej).
1.2.2 Kłus
Sędziowie poproszą o pokazanie konia w kłusie. Nigdy nie patrzą na kłus tylko w ręku, ale pozwalaj klaczom i źrebiętom na swobodne poruszanie się i / lub – jeśli to konieczne – na lonży. Ważne by ruch był swobodny, niewymuszony i nieograniczony, aby sędziowie mogli zobaczyć naturalne nachylenie konia. Kłus będzie oceniany na podstawie kryteriów takich jak elastyczność, długość kroku, równowaga i impuls (odpowiedź na bodziec). Preferowany przez sędziów jest kłus pokrywający ziemię, z dużą swobodą w łopatce, ale także poprawnością i ruchem, który przychodzi z tyłu, przy aktywnym zadzie, z siłą.
1.2.3 Galop
AES uważa, że galop jest bardzo ważnym chodem, dlatego premiowanie klaczy i źrebiąt nigdy nie odbywa się bez prezentacji w galopie. Format i kryteria są podobne do oceny kłusa. Sędziowie preferują mocny galop z możliwością wyciągnięcia i zebrania chodu oraz dobrą, naturalną równowagą.
1.2.4 Skoki (jeśli dotyczą premiowania)
Jeśli jest to możliwe, konie można oceniać również w skokach. Ocena może odbyć się pod siodłem lub w korytarzu (dla młodych koni). Ta opcja jest dostępna dla koni które mają 2,5 roku lub starszych. W skoku nie będą oceniane źrebięta, roczniaki ani klacze ciężarne. Wysokość przeszkód będzie zróżnicowana, w zależności od potrzeb każdego konia. Sędziowie poszukują pewnego podejścia do przeszkody, szybkiego odbicia, dobrego ułożenia przednich nóg i otwartego zadu. Jeśli Państwa koń zrobi zrzutkę, bardzo przydatne może być sprawdzenie jak koń radzi sobie z popełnieniem błędu i czy jest w stanie czegoś się z niego nauczyć. Sędziowie nie szukają przesadnych skoków, ale naturalnych skłonności i umiejętności.