AES

Aktualności

AES Stallion Grading 2024 przechodzi do historii

Za nami kolejna edycja AES Stallion Grading Poland 2024. Dziewiąte uznawanie ogierów dla księgi Anglo European Studbook odbywało się w dniach 24 i 25 stycznia w KJ Salio. 

Do udziału w wydarzeniu zgłoszono 60 ogierów, a licencję uzyskało 37 z nich. Ze względu na dużą frekwencję proces selekcyjny podzielono na dwa dni. Pierwszego dnia konie były prezentowane luzem, drugiego pod siodłem.

Pierwszego dnia sędziowie licencjonowali 26 ogierów. Za najlepszego młodego ogiera ujeżdżeniowego uznano kuca o imieniu Sir Severus (Dressed In Gold x Elite Ernesto) hod. Heiko Scharf/wł. Stall Bröskamp. 

Tytuł najlepszego skokowego trzylatka przyznano kasztanowatemu reprezentantowi księgi KWPN – Raas R (Lambada Shake AG Z x Ustinov) hod. J.H.M. Reynen/wł. Stadnina Koni Kalników sp.z o.o. Na miejscu drugim uplasował się wyhodowany w Polsce, ale zarejestrowany w Zangersheide Ascot Z (Aganix du Seigneur x Kannan) hod./wł. Andrzej Gołaś. Komisja wyróżniła jeszcze ogiera Future Perfect Pleasure (AES (Future Guilty Pleasure x Herald III) hod. Julia Hodkin/wł. Marzenna Walden.

 

Raas R

 

Ujeżdżeniowy rodzynek

Drugiego dnia przed komisją prezentowały się ogiery ujeżdzeniowe i skokowe pokazywane pod siodłem. W tej grupie szczególne uznanie komisji i tytuł APPROVED zdobył wyhodowany w Holandii, czteroletni dresażysta Peregrino (Ferguson x Ferdeaux) hod. J.A. Dekker/wł. Magdalena Krempeć. Komisja podkreśliła, że jest to koń obdarzony świetnym ruchem, znakomitym galopem, z zaangażowanym zadem i wyraźnym uphillem. Dr Eva Maria Broomer podkreśliła też, że koń został doskonale zaprezentowany – kierując gratulacje nie tylko do właścicielki, ale również zawodniczki – Danieli Kuczkowskiej. Drugiego dnia uznano łącznie 11 ogierów – 1 uzyskał licencję APPROVED, 9 LICENSED i 1 REGISTERED.

Po raz kolejny podczas AES Stallion Grading mogliśmy oglądać grupę ciekawych, utalentowanych mlodych koni, których rywalizację, zwłaszcza we środę, śledziła liczna grupa widzów. 

 

Vivianno (Vivino x San Schufro)

 

Tak wydarzenie podsumowała dr Eva Maria Broomer, wiceprezydentka Światowej Federacji Hodowców Koni Sportowych

Niezwykle miło jest mi wracać każdego roku do Polski na AES Stallion Grading. Z ogromną satysfakcją obserwuję jak rozwijało się to wydarzenie, które w przyszłym roku będzie odbywało się już po raz dziesiąty. Mamy znacznie więcej ogierów, niż wtedy kiedy po raz pierwszy przyjechaliśmy do Polski. To co było wyraźnie widoczne to systematycznie rosnąca jakość prezentowanych koni. Ciekawe, że w tym roku mogliśmy obejrzeć ponownie kilka koni, do których mieliśmy pewne zastrzeżenia w poprzednim roku, a które wspaniale się rozwinęły i dziś uzyskały status uznanych. Cieszę się, że właściciele pozytywnie zareagowali na nasze krytyczne uwagi i wyciągneli wnioski. 

Zauważam, że systematycznie rośnie w Polsce grupa koni ujeżdżeniowych. W tym roku sporo koni o takich rodowodach było prezentowanych pod siodłem. To duża i bardzo pozytywna zmiana w stosunku do poprzednich lat. Muszę również podkreślić, że konie prezentowane pod siodłem, są pokazywane dobrze lub bardzo dobrze, co też jest wielkim pozytywem.

Zapytana o jedną radę jaką chciałaby skierować do polskich hodowców Broomer podkreśliła, że hodowcy powinni zwrócić uwagę na przygotowanie koni, w tym takich składowych jak prawidłowe żywienie, przygotowanie fizyczne i pielęgnacja kopyt. 

W 2025 roku odbędzie się dziesiąta, jubileuszowa edycja AES Stallion Grading, na którą już teraz serdecznie zapraszamy. 

 

 

VLN Amenophis (Diamant de Semilly x Cornet Obolensky)

 

Lotos Zinedine

 

 

 

fot. Oliwia Chmielewska, na zdjęciu tytułowym Peregrino & Daniela Kuczkowska
26.01.2024